Skip to content

44 Frederick StreetBelleville, NJ 07109

Built 1930

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 9, 2007

Property Information

Block1403
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class45
Description2SS2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,104
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,400
28%
Improvement Value:$178,600
72%
Total Assessment$247,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,962+3.0%
2024$9,668+3.1%
2023$9,374+1.4%
2022$9,245+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5392, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1930