Skip to content

72 Frederick StreetBelleville, NJ 07109

Built 1969
Apartment

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Mar 25, 2004

Property Information

Block1403
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description2SB 5APT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,992
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,000
39%
Improvement Value:$273,600
61%
Total Assessment$448,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,092+3.0%
2024$17,558+3.1%
2023$17,024+1.4%
2022$16,791+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft2,992DeedBook 6057, Page 544

Property Built

Built

Year Built: 1969