Skip to content

12 Fairway AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 7, 2026

Property Information

Block1802
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,941
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,300
41%
Improvement Value:$178,500
59%
Total Assessment$304,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,293+3.0%
2024$11,930+3.1%
2023$11,567+10.8%
2022$10,443+5.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$389,900

To:

Sq Ft1,941DeedBook 20201, Page 14237

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,653DeedBook 20180, Page 56178Recorded6/28/2018

Property Sale

Sale
$532,500

From:

To:

Sq Ft1,653DeedBook 20170, Page 78718Recorded9/6/2017

Property Built

Built

Year Built: 1922