Skip to content

103 Belleville AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1961
Apartment

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Apr 24, 2018

Property Information

Block7603
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class---
Description2SB 7APT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,814
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
40%
Improvement Value:$372,800
60%
Total Assessment$617,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,916+3.0%
2024$24,181+3.1%
2023$23,446+1.4%
2022$23,124+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

To:

Sq Ft2,814DeedBook 20180, Page 36522

Property Sale

Sale
$652,000
DeedBook 12050, Page 9220

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 5886, Page 362

Property Built

Built

Year Built: 1961