Skip to content

92 Frederick StreetBelleville, NJ 07109

Built 1962
Apartment

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Oct 23, 2018

Property Information

Block1403
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description3SB 10APT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage6,676
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,000
45%
Improvement Value:$425,000
55%
Total Assessment$775,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,256+3.0%
2024$30,334+3.1%
2023$29,411-8.3%
2022$32,070+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,150,000

To:

Sq Ft6,568DeedBook 20180, Page 99465

Property Built

Built

Year Built: 1962