Skip to content

99 Magnolia StreetBelleville, NJ 07109

Built 1952

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Feb 5, 2025

Property Information

Block1403
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,200
35%
Improvement Value:$144,800
65%
Total Assessment$224,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,034+3.0%
2024$8,767+3.1%
2023$8,501+1.4%
2022$8,384+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

To:

DeedBook 20250, Page 10769

Property Sale

Sale
$140,000

To:

DeedBook 5516, Page 351

Property Built

Built

Year Built: 1952