Skip to content

51 Sanford AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 26, 2019

Property Information

Block1502
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,472
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,900
37%
Improvement Value:$152,300
63%
Total Assessment$240,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,687+3.0%
2024$9,401+3.1%
2023$9,116+1.4%
2022$8,991+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900