Skip to content

49 Sanford AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1952

Last Sale Price
$263,000
Last Sale Date
Sep 24, 2004

Property Information

Block1502
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,000
40%
Improvement Value:$154,800
60%
Total Assessment$258,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,437+3.0%
2024$10,129+3.1%
2023$9,821+1.4%
2022$9,687+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$263,000

To:

Sq Ft1,288DeedBook 6110, Page 755

Property Built

Built

Year Built: 1952