Skip to content

47 Sanford AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$342,500
Last Sale Date
Feb 9, 2023

Property Information

Block1502
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,632
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,500
40%
Improvement Value:$166,000
60%
Total Assessment$276,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,151+11.3%
2024$10,020+3.1%
2023$9,715+1.4%
2022$9,582+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$342,500

To:

Sq Ft1,632DeedBook 20230, Page 13354

Property Built

Built

Year Built: 1927