Skip to content

28 Sanford AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1962

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Sep 16, 2025

Property Information

Block1503
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class47
Description2SB1BG 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,584
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,500
31%
Improvement Value:$284,500
69%
Total Assessment$411,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,576+3.0%
2024$16,087+3.1%
2023$15,597+1.4%
2022$15,384+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$925,000

To:

DeedBook 20250, Page 60579

Property Sale

Sale
$489,900
Sq Ft1,325DeedBook 20220, Page 39386Recorded4/19/2022

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft2,584DeedBook 20200, Page 14120

Property Sale

Sale
$190,000

To:

DeedBook 5345, Page 70

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1962