Skip to content

34 Sanford AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jul 26, 2005

Property Information

Block1503
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class47
Description1.5SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,100
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,400
42%
Improvement Value:$218,100
58%
Total Assessment$373,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,063+3.0%
2024$14,619+3.1%
2023$14,174+1.4%
2022$13,980+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft2,100DeedBook 6216, Page 410

Property Built

Built

Year Built: 1917