Skip to content

6 Wallace StreetBelleville, NJ 07109

Built 1937

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Sep 19, 2019

Property Information

Block1601
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class47
Description1SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,086
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,400
32%
Improvement Value:$246,500
68%
Total Assessment$360,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,555+3.0%
2024$14,126+3.1%
2023$13,696+1.4%
2022$13,508+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft2,086DeedBook 20191, Page 10653

Property Built

Built

Year Built: 1937