Skip to content

58 Sanford AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1940

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Nov 5, 2025

Property Information

Block1503
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class28
Description2SS 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage972
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,800
52%
Improvement Value:$82,200
48%
Total Assessment$173,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,977+3.0%
2024$6,771+3.1%
2023$6,565+1.4%
2022$6,475+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft972DeedBook 20250, Page 73682

Property Sale

Sale
$182,000

To:

Sq Ft972DeedBook 20200, Page 41974

Property Sale

Sale
$167,000

To:

Sq Ft972DeedBook 6072, Page 408

Property Built

Built

Year Built: 1940