Skip to content

8 Acme StreetBelleville, NJ 07109

Built 1960

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
May 22, 1992

Property Information

Block1602
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class47
Description2SF2BG 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,704
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,800
37%
Improvement Value:$246,600
63%
Total Assessment$389,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,705+3.0%
2024$15,241+3.1%
2023$14,778+1.4%
2022$14,575+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft2,704DeedBook 5213, Page 766

Property Built

Built

Year Built: 1960