Skip to content

154-156 Brighton AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1994

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Nov 25, 2020

Property Information

Block1602
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,632
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,500
33%
Improvement Value:$254,600
67%
Total Assessment$378,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,249+3.0%
2024$14,799+3.1%
2023$14,349+1.4%
2022$14,152+5.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft2,632DeedBook 20210, Page 22437

Property Sale

SaleMulti
$535,000
DeedBook 6239, Page 97

Property Sale

SaleMulti
$279,000
DeedBook 5744, Page 597

Property Built

Built

Year Built: 1994