Skip to content

15 Watsessing AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1957

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Apr 26, 1990

Property Information

Block503
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class47
Description2SB2G 3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,652
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$177,300
35%
Improvement Value:$325,300
65%
Total Assessment$502,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,270+3.0%
2024$19,672+3.1%
2023$19,074+1.4%
2022$18,812+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft2,652DeedBook 5124, Page 775

Property Built

Built

Year Built: 1957