Skip to content

41 Fairway AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jul 21, 2003

Property Information

Block1801
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,000
38%
Improvement Value:$206,800
62%
Total Assessment$334,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,502+3.0%
2024$13,104+3.1%
2023$12,706+1.4%
2022$12,532+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft2,160DeedBook 5984, Page 807

Property Built

Built

Year Built: 1927