Skip to content

25 Fairway AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$273,000
Last Sale Date
Nov 13, 2014

Property Information

Block1801
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,692
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,300
48%
Improvement Value:$136,600
52%
Total Assessment$262,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,603+3.0%
2024$10,290+3.1%
2023$9,977+1.4%
2022$9,840+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$273,000

To:

Sq Ft1,368DeedBook 12527, Page 2909

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 5172, Page 748

Property Built

Built

Year Built: 1927