Skip to content

20 Fairway AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1932

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Aug 16, 2012

Property Information

Block1802
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,740
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,000
46%
Improvement Value:$148,100
54%
Total Assessment$276,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,135+3.0%
2024$10,807+3.1%
2023$10,478+1.4%
2022$10,334+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft1,740DeedBook 12387, Page 7182

Property Sale

Sale
$204,000
DeedBook 5753, Page 859

Property Built

Built

Year Built: 1932