Skip to content

27 Overhill RoadBelleville, NJ 07109

Built 1952

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block1904
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,000
57%
Improvement Value:$109,100
43%
Total Assessment$254,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,248+3.0%
2024$9,945+3.1%
2023$9,643+1.4%
2022$9,511+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft1,075DeedBook 20250, Page 19106

Property Sale

Sale
$329,000
DeedBook 6356, Page 918

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 5468, Page 397

Property Built

Built

Year Built: 1952