Skip to content

19 Overhill RoadBelleville, NJ 07109

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 30, 2015

Property Information

Block1904
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
55%
Improvement Value:$119,100
45%
Total Assessment$264,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,651+3.0%
2024$10,337+3.1%
2023$10,023+1.4%
2022$9,885+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 6144, Page 544

Property Built

Built

Year Built: 1952