Skip to content

13 So. Wilber StreetBelleville, NJ 07109

Built 1942

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 18, 2017

Property Information

Block3403
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1SF1GSD 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,900
50%
Improvement Value:$146,800
50%
Total Assessment$293,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,845+3.0%
2024$11,495+3.1%
2023$11,146+1.4%
2022$10,993+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1942