Skip to content

94-96 Continental AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 13, 2006

Property Information

Block1904
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,988
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,900
47%
Improvement Value:$214,400
53%
Total Assessment$405,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,346+3.0%
2024$15,863+3.1%
2023$15,381+1.4%
2022$15,170+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5291, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1940