Skip to content

35 Eugene PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1990

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Nov 26, 2001

Property Information

Block2002
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,008
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,000
27%
Improvement Value:$197,200
73%
Total Assessment$270,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,897+3.0%
2024$10,576+3.1%
2023$10,254+1.4%
2022$10,114+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft2,008DeedBook 5861, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1990