Skip to content

48-50 Lake StreetBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 21, 2001

Property Information

Block2002
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage910
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,000
59%
Improvement Value:$65,000
41%
Total Assessment$160,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,453+3.0%
2024$6,262+3.1%
2023$6,072+1.4%
2022$5,989+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1917