Skip to content

34 No. Seventh StreetBelleville, NJ 07109

Commercial

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Feb 7, 2007

Property Information

Block2005
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
DescriptionPAVED
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,700
93%
Improvement Value:$6,600
7%
Total Assessment$101,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,085+3.0%
2024$3,965+3.1%
2023$3,844+1.4%
2022$3,792+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

To:

DeedBook 12030, Page 7534

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5807, Page 231