Skip to content

2-8 No. Seventh StreetBelleville, NJ 07109

Commercial

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Aug 31, 2005

Property Information

Block2005
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$250,000
94%
Improvement Value:$16,300
6%
Total Assessment$266,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,740+3.0%
2024$10,423+3.1%
2023$10,106+1.4%
2022$9,968+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000

To:

DeedBook 6228, Page 519

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 5388, Page 514