Skip to content

29 Watchung AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1877

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2008

Property Information

Block2101
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1SB 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,348
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,200
40%
Improvement Value:$152,900
60%
Total Assessment$256,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,329+3.0%
2024$10,024+3.1%
2023$9,719+1.4%
2022$9,586+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5517, Page 561

Property Built

Built

Year Built: 1877