Skip to content

75-77 Watchung AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1965

Last Sale Price
$637,000
Last Sale Date
Mar 26, 2021

Property Information

Block2102
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class45
Description2SF 2FAM
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,290
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
27%
Improvement Value:$279,600
73%
Total Assessment$382,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,430+3.0%
2024$14,975+3.1%
2023$14,520+1.4%
2022$14,321+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$637,000

To:

Sq Ft3,290DeedBook 20210, Page 48653

Property Sale

Sale
$233,000

From:

To:

Sq Ft3,290DeedBook 20180, Page 73922Recorded8/23/2018

Property Built

Built

Year Built: 1965