Skip to content

12 Bellevue AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1972

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Jul 29, 2005

Property Information

Block605
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class47
Description2SF2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,332
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,200
30%
Improvement Value:$343,400
70%
Total Assessment$490,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,786+3.0%
2024$19,202+3.1%
2023$18,618+1.4%
2022$18,363+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft3,332DeedBook 6216, Page 916

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 5560, Page 73

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 5389, Page 589

Property Built

Built

Year Built: 1972