Skip to content

118 Union AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1955

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 16, 1990

Property Information

Block6801
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class45
Description2SB 4FAM
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,800
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$154,200
26%
Improvement Value:$436,700
74%
Total Assessment$590,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,831+3.0%
2024$23,128+3.1%
2023$22,425+1.4%
2022$22,117+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft4,800DeedBook 5126, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1955