Skip to content

77 Montgomery PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1952

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jan 9, 2026

Property Information

Block2402
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,000
49%
Improvement Value:$140,400
51%
Total Assessment$275,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,857+3.1%
2024$10,529+3.2%
2023$10,201+1.4%
2022$10,058+5.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$470,000

To:

DeedBook 20260, Page 13035

Property Built

Built

Year Built: 1952