Skip to content

583 Belleville AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1925

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
May 18, 2009

Property Information

Block2405
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,476
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,700
44%
Improvement Value:$146,100
56%
Total Assessment$262,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,599+3.0%
2024$10,286+3.1%
2023$9,973+1.4%
2022$9,837+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,476DeedBook 12196, Page 2713

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 6342, Page 718

Property Built

Built

Year Built: 1925