Skip to content

14 Marion CourtBelleville, NJ 07109

Built 1954

Last Sale Price
$314,900
Last Sale Date
Sep 11, 2017

Property Information

Block2701
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,323
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,500
47%
Improvement Value:$158,000
53%
Total Assessment$298,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,039+3.0%
2024$11,683+3.1%
2023$11,328+1.4%
2022$11,173+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$314,900

To:

Sq Ft1,380DeedBook 20170, Page 81953

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 6182, Page 744

Property Sale

Sale
$227,000
DeedBook 5964, Page 680

Property Built

Built

Year Built: 1954