Skip to content

321 Franklin AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1957
Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 5, 2022

Property Information

Block2701
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class10
Description1SCB OFF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,450
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,800
34%
Improvement Value:$242,400
66%
Total Assessment$367,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,809+3.0%
2024$14,372-30.7%
2023$20,736+1.4%
2022$20,452+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,450DeedBook 20220, Page 37825

Property Sale

SaleMulti
$250,000
Sq Ft1,450DeedBook 20220, Page 3147Recorded1/12/2022

Property Sale

Sale
$236,979
DeedBook 5347, Page 669

Property Built

Built

Year Built: 1957