Skip to content

34 Continental AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1941

Last Sale Price
$43,054
Last Sale Date
May 19, 2023

Property Information

Block2701
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description2SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage968
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
57%
Improvement Value:$103,400
43%
Total Assessment$238,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,615+3.0%
2024$9,331+3.1%
2023$9,047+1.4%
2022$8,923+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$43,054

To:

Sq Ft968DeedBook 20230, Page 38220

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5643, Page 556

Property Built

Built

Year Built: 1941