Skip to content

57-59 Hill StreetBelleville, NJ 07109

Built 1937

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Dec 28, 2015

Property Information

Block2802
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1SB 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
47%
Improvement Value:$131,700
53%
Total Assessment$249,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,070+3.0%
2024$9,773+3.1%
2023$9,476+1.4%
2022$9,346+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$218,000

To:

Sq Ft1,142DeedBook 20160, Page 3774

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 5931, Page 350

Property Built

Built

Year Built: 1937