Skip to content

694-696 Joralemon StreetBelleville, NJ 07109

Built 1939

Last Sale Price
$303,000
Last Sale Date
Sep 29, 2004

Property Information

Block2802
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,001
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,200
38%
Improvement Value:$173,300
62%
Total Assessment$279,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,272+3.0%
2024$10,940+3.1%
2023$10,607+1.4%
2022$10,462+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$303,000

To:

Sq Ft2,001DeedBook 6113, Page 738

Property Built

Built

Year Built: 1939