Skip to content

730 Joralemon StreetBelleville, NJ 07109

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 28, 2016

Property Information

Block2802
Lot55
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,622
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,100
48%
Improvement Value:$154,900
52%
Total Assessment$297,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,978+3.0%
2024$11,625+3.1%
2023$11,271+1.4%
2022$11,117+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1966