Skip to content

26 Grove StreetBelleville, NJ 07109

Built 1942

Last Sale Date
Mar 13, 2009

Property Information

Block2803
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,250
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,500
52%
Improvement Value:$148,100
48%
Total Assessment$308,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,446+3.0%
2024$12,079+3.1%
2023$11,711+1.4%
2022$11,551+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1942