Skip to content

25-27 Hill StreetBelleville, NJ 07109

Built 1957

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Aug 12, 2022

Property Information

Block2803
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2CG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,632
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,000
40%
Improvement Value:$176,900
60%
Total Assessment$294,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,893+3.0%
2024$11,542+3.1%
2023$11,191+1.4%
2022$11,038+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft1,632DeedBook 20220, Page 81470

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 5421, Page 783

Property Built

Built

Year Built: 1957