Skip to content

14-18 Crestwood AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1959

Last Sale Date
Dec 15, 2009

Property Information

Block2901
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,489
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,600
62%
Improvement Value:$147,500
38%
Total Assessment$388,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,652+3.0%
2024$15,190+3.1%
2023$14,728+1.4%
2022$14,527+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1959