Skip to content

32 Crestwood AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1959

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Jun 29, 1998

Property Information

Block2901
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,289
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,000
51%
Improvement Value:$147,800
49%
Total Assessment$302,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,212+3.0%
2024$11,852+3.1%
2023$11,491+1.4%
2022$11,334+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft1,289DeedBook 5561, Page 844

Property Built

Built

Year Built: 1959