Skip to content

48 Crestwood AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1959

Last Sale Price
$482,000
Last Sale Date
Jun 15, 2021

Property Information

Block2901
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,289
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
51%
Improvement Value:$148,900
49%
Total Assessment$303,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,256+3.0%
2024$11,895+3.1%
2023$11,533+1.4%
2022$11,375+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$482,000

To:

Sq Ft1,289DeedBook 20210, Page 83487

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,289DeedBook 20160, Page 16046Recorded2/25/2016

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5384, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1959