Skip to content

74 Rutan RoadBelleville, NJ 07109

Built 1959

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Apr 12, 2019

Property Information

Block2902
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,289
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
48%
Improvement Value:$168,000
52%
Total Assessment$323,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,027+3.0%
2024$12,642+3.1%
2023$12,258+1.4%
2022$12,090+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft1,289DeedBook 20190, Page 37270

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 12230, Page 794

Property Built

Built

Year Built: 1959