Skip to content

73 Bernice RoadBelleville, NJ 07109

Built 1959

Last Sale Date
Dec 16, 2009

Property Information

Block2902
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,324
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
52%
Improvement Value:$145,600
48%
Total Assessment$300,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,123+3.0%
2024$11,765+3.1%
2023$11,408+1.4%
2022$11,251+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1959