Skip to content

40 Bernice RoadBelleville, NJ 07109

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 6, 1999

Property Information

Block2903
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,289
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,000
49%
Improvement Value:$158,300
51%
Total Assessment$313,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,635+3.0%
2024$12,263+3.1%
2023$11,890+1.4%
2022$11,727+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959