Skip to content

16 Bernice RoadBelleville, NJ 07109

Built 1959

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
May 3, 2013

Property Information

Block2903
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage982
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,000
54%
Improvement Value:$132,000
46%
Total Assessment$287,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,575+3.0%
2024$11,233+3.1%
2023$10,892+1.4%
2022$10,742+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft982DeedBook 12433, Page 9385

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5120, Page 680

Property Built

Built

Year Built: 1959