Skip to content

540 Mill StreetBelleville, NJ 07109

Built 1967
Commercial

Last Sale Price
$1,795,000
Last Sale Date
Apr 8, 2002

Property Information

Block3103
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class10
Description1CB RESTURANT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage26,956
Acreage1.58

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,264,000
34%
Improvement Value:$2,455,800
66%
Total Assessment$3,719,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$150,020+3.0%
2024$145,593+3.1%
2023$141,166+1.4%
2022$139,232+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,795,000

To:

Sq Ft26,956DeedBook 5874, Page 846

Property Built

Built

Year Built: 1967