Skip to content

681-689 Washington AveBelleville, NJ 07109

Built 1962

Last Sale Date
Oct 25, 2016

Property Information

Block8302
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage26,789
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,330,000
55%
Improvement Value:$1,081,000
45%
Total Assessment$2,411,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$97,236+3.0%
2024$94,367+3.1%
2023$91,497+1.4%
2022$90,244+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1962